Souriau Connection Technology 85100R82S50
85100R82S50 picture photo
Mfg. Part Number
85100R82S50
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85100R82S50.pdf
Availability of 85100R82S50
QUANTITY
85100R82S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100R82S50
Internal Part NumberEIS-85100R82S50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert8-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100R82S50
Related Links85100, 85100R82S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100R82S50 Details Description
Related parts for 85100R82S50
BATTERY PACK NIMH 7.2V 4200MAH datasheet.pdf
MODULE SDRAM 1GB 168DIMM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 20A 5.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 470MA 625 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ISOLATOR FREE SPACE 1550NM CA datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf