Souriau Connection Technology 85100R833S50
85100R833S50 picture photo
Mfg. Part Number
85100R833S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85100R833S50.pdf
Availability of 85100R833S50
QUANTITY
85100R833S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100R833S50
Internal Part NumberEIS-85100R833S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100R833S50
Related Links85100R, 85100R833S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100R833S50 Details Description
Related parts for 85100R833S50
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 22 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf