Souriau Connection Technology 85100RC1419P50
85100RC1419P50 picture photo
Mfg. Part Number
85100RC1419P50
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
85100RC1419P50.pdf
Availability of 85100RC1419P50
QUANTITY
85100RC1419P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100RC1419P50
Internal Part NumberEIS-85100RC1419P50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100RC1419P50
Related Links85100RC, 85100RC1419P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100RC1419P50 Details Description
Related parts for 85100RC1419P50
IDC CABLE - MPK64K/MC64F/MPK64K datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC LINE DVR/RCVR DIFF PR 16QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC DO201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
DSUB MA STR SOLDER CONTACT COAX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER 1MM ULT GRN datasheet.pdf