Souriau Connection Technology 85100RC2016P50L
85100RC2016P50L picture photo
Mfg. Part Number
85100RC2016P50L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
85100RC2016P50L.pdf
Availability of 85100RC2016P50L
QUANTITY
85100RC2016P50L Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100RC2016P50L
Internal Part NumberEIS-85100RC2016P50L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100RC2016P50L
Related Links85100RC, 85100RC2016P50L Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100RC2016P50L Details Description
Related parts for 85100RC2016P50L
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 36POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf