Souriau Connection Technology 85101A1832S50
85101A1832S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101A1832S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101A1832S50.pdf
Availability of 85101A1832S50
QUANTITY
85101A1832S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101A1832S50
Internal Part NumberEIS-85101A1832S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101A1832S50
Related Links85101A, 85101A1832S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101A1832S50 Details Description
Related parts for 85101A1832S50
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POL WH 1.25X0.38" datasheet.pdf
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK/YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf