Souriau Connection Technology 85101A2027P5066
85101A2027P5066 picture photo
Mfg. Part Number
85101A2027P5066
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 27POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
85101A2027P5066.pdf
Availability of 85101A2027P5066
QUANTITY
85101A2027P5066 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101A2027P5066
Internal Part NumberEIS-85101A2027P5066
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101A2027P5066
Related Links85101A2, 85101A2027P5066 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101A2027P5066 Details Description
Related parts for 85101A2027P5066
IC ATTEN JTR T1/CEPT IND 16-SOIC datasheet.pdf
LENS ARRAY FOR MT CONNECTORS datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM FORK TO TURRET PTFE .390" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 6.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LOWER CLAMP GUIDE datasheet.pdf
CABLE SENSOR ACTUATOR 8POS datasheet.pdf