Souriau Connection Technology 85101E2041S50
85101E2041S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101E2041S50
Brief Description
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101E2041S50.pdf
Availability of 85101E2041S50
QUANTITY
85101E2041S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101E2041S50
Internal Part NumberEIS-85101E2041S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101E2041S50
Related Links85101E, 85101E2041S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101E2041S50 Details Description
Related parts for 85101E2041S50
DEMO BOARD FOR TC650/651 1"X1" datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
GRILL REPLACEMENT BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 70A 600V TO-94 datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf