Souriau Connection Technology 85101EC1811S50
85101EC1811S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101EC1811S50
Brief Description
CONN RCPT 11POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101EC1811S50.pdf
Availability of 85101EC1811S50
QUANTITY
85101EC1811S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101EC1811S50
Internal Part NumberEIS-85101EC1811S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101EC1811S50
Related Links85101EC, 85101EC1811S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101EC1811S50 Details Description
Related parts for 85101EC1811S50
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL DIFF 20SOPWRPAD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf