Souriau Connection Technology 85101P84P50
85101P84P50 picture photo
Mfg. Part Number
85101P84P50
Brief Description
CONN RCPT IN-LINE 4POS W/PIN
Datasheet Download
85101P84P50.pdf
Availability of 85101P84P50
QUANTITY
85101P84P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101P84P50
Internal Part NumberEIS-85101P84P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert8-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101P84P50
Related Links85101, 85101P84P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101P84P50 Details Description
Related parts for 85101P84P50
POST BIND STD 3 7/8"L FIB GLASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 4.5-18VIN 3.3V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DDMAMT50SNM datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf