Souriau Connection Technology 85101RA106S50
85101RA106S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101RA106S50
Brief Description
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101RA106S50.pdf
Availability of 85101RA106S50
QUANTITY
85101RA106S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101RA106S50
Internal Part NumberEIS-85101RA106S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101RA106S50
Related Links85101R, 85101RA106S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101RA106S50 Details Description
Related parts for 85101RA106S50
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 0404 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf