Souriau Connection Technology 85101RC1419P50
85101RC1419P50 picture photo
Mfg. Part Number
85101RC1419P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
85101RC1419P50.pdf
Availability of 85101RC1419P50
QUANTITY
85101RC1419P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101RC1419P50
Internal Part NumberEIS-85101RC1419P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101RC1419P50
Related Links85101RC, 85101RC1419P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101RC1419P50 Details Description
Related parts for 85101RC1419P50
D-Sub Connector Plug, Male Pins 68 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 1.9A SSOT6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IC HDMI ESD PROT 15DSBGA datasheet.pdf
500 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf