Souriau Connection Technology 85101RC82P50
85101RC82P50 picture photo
Mfg. Part Number
85101RC82P50
Brief Description
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
85101RC82P50.pdf
Availability of 85101RC82P50
QUANTITY
85101RC82P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101RC82P50
Internal Part NumberEIS-85101RC82P50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert8-2
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101RC82P50
Related Links85101R, 85101RC82P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101RC82P50 Details Description
Related parts for 85101RC82P50
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.43 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CRIMPER MODULAR CONTACTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf