Souriau Connection Technology 85102E106S50
85102E106S50 picture photo
Mfg. Part Number
85102E106S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT BOX MNT 6POS W/SOCKET
Datasheet Download
85102E106S50.pdf
Availability of 85102E106S50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
85102E106S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E106S50
Internal Part NumberEIS-85102E106S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E106S50
Related Links85102E, 85102E106S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E106S50 Details Description
Related parts for 85102E106S50
CAP CER 120PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 56 OHM 6SIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES 176 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf