Souriau Connection Technology 85102E107S5016
85102E107S5016 picture photo
Mfg. Part Number
85102E107S5016
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
85102E107S5016.pdf
Availability of 85102E107S5016
QUANTITY
85102E107S5016 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E107S5016
Internal Part NumberEIS-85102E107S5016
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E107S5016
Related Links85102E1, 85102E107S5016 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E107S5016 Details Description
Related parts for 85102E107S5016
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 2012 datasheet.pdf
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 69065 2AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf