Souriau Connection Technology 85102E1210S50
85102E1210S50 picture photo
Mfg. Part Number
85102E1210S50
Brief Description
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/SOCKET
Datasheet Download
85102E1210S50.pdf
Availability of 85102E1210S50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
85102E1210S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E1210S50
Internal Part NumberEIS-85102E1210S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E1210S50
Related Links85102E, 85102E1210S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E1210S50 Details Description
Related parts for 85102E1210S50
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 63A 700V HS FERRULE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 191K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 126K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 18.04K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
3 V/5 V, 4/8 Channel High Performance Analog Multiplexers IC datasheet.pdf