Souriau Connection Technology 85102E1210S5016
85102E1210S5016 picture photo
Mfg. Part Number
85102E1210S5016
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
85102E1210S5016.pdf
Availability of 85102E1210S5016
QUANTITY
85102E1210S5016 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E1210S5016
Internal Part NumberEIS-85102E1210S5016
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E1210S5016
Related Links85102E1, 85102E1210S5016 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E1210S5016 Details Description
Related parts for 85102E1210S5016
IC CONV D/A 8BIT 50MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 9POS 12' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 GRN 250' datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf