Souriau Connection Technology 85102E123S5016
85102E123S5016 picture photo
Mfg. Part Number
85102E123S5016
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
85102E123S5016.pdf
Availability of 85102E123S5016
QUANTITY
85102E123S5016 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E123S5016
Internal Part NumberEIS-85102E123S5016
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E123S5016
Related Links85102E1, 85102E123S5016 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E123S5016 Details Description
Related parts for 85102E123S5016
CAP CER 220PF 250VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 66W 48VIN 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 4POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 4POS NATRL datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 128KB 36VFQFPN datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD25-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
1000UF 350V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf