Souriau Connection Technology 85102E2016S5044
85102E2016S5044 picture photo
Mfg. Part Number
85102E2016S5044
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
85102E2016S5044.pdf
Availability of 85102E2016S5044
QUANTITY
85102E2016S5044 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E2016S5044
Internal Part NumberEIS-85102E2016S5044
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E2016S5044
Related Links85102E2, 85102E2016S5044 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E2016S5044 Details Description
Related parts for 85102E2016S5044
THERMISTOR PTC 60V 5.6 OHM 10% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M10 5V MINI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
PB UNIT ILLUM ALT ACT 22MM YEL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250A DO205AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf