Souriau Connection Technology 85102E2039P5016
85102E2039P5016 picture photo
Mfg. Part Number
85102E2039P5016
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
85102E2039P5016.pdf
Availability of 85102E2039P5016
QUANTITY
85102E2039P5016 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85102E2039P5016
Internal Part NumberEIS-85102E2039P5016
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85102E2039P5016
Related Links85102E2, 85102E2039P5016 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85102E2039P5016 Details Description
Related parts for 85102E2039P5016
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 40KV Y5U DISK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 500' datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf