Souriau Connection Technology 85106A1214S5066
85106A1214S5066 picture photo
Mfg. Part Number
85106A1214S5066
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85106A1214S5066.pdf
Availability of 85106A1214S5066
QUANTITY
85106A1214S5066 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106A1214S5066
Internal Part NumberEIS-85106A1214S5066
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106A1214S5066
Related Links85106A1, 85106A1214S5066 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106A1214S5066 Details Description
Related parts for 85106A1214S5066
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A SSMINI3 datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 48TSOP datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 160VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf