Souriau Connection Technology 85106EC1626SY50
85106EC1626SY50 picture photo
Mfg. Part Number
85106EC1626SY50
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85106EC1626SY50.pdf
Availability of 85106EC1626SY50
QUANTITY
85106EC1626SY50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106EC1626SY50
Internal Part NumberEIS-85106EC1626SY50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106EC1626SY50
Related Links85106EC, 85106EC1626SY50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106EC1626SY50 Details Description
Related parts for 85106EC1626SY50
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-1M CONN MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 13POS R/A datasheet.pdf
CBL TNC BKHD JACK-AMC PLUG 100MM datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 2A POWERMITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf