Souriau Connection Technology 85106EC1832P50
85106EC1832P50 picture photo
Mfg. Part Number
85106EC1832P50
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106EC1832P50.pdf
Availability of 85106EC1832P50
QUANTITY
85106EC1832P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106EC1832P50
Internal Part NumberEIS-85106EC1832P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106EC1832P50
Related Links85106EC, 85106EC1832P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106EC1832P50 Details Description
Related parts for 85106EC1832P50
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ANT EMB MINI NANO 802.11BA IPEX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 3.3V 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf