Souriau Connection Technology 85106JC1214P50
85106JC1214P50 picture photo
Mfg. Part Number
85106JC1214P50
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106JC1214P50.pdf
Availability of 85106JC1214P50
QUANTITY
85106JC1214P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106JC1214P50
Internal Part NumberEIS-85106JC1214P50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106JC1214P50
Related Links85106JC, 85106JC1214P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106JC1214P50 Details Description
Related parts for 85106JC1214P50
CABLE EXTEN DSUB25M-DSUB25F 5M datasheet.pdf
VARTEMP HEAT GUN 1000F MAX 120V datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.374" DIA BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V C0G 1206 datasheet.pdf