Souriau Connection Technology 85106JC1626S50
85106JC1626S50 picture photo
Mfg. Part Number
85106JC1626S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85106JC1626S50.pdf
Availability of 85106JC1626S50
QUANTITY
85106JC1626S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106JC1626S50
Internal Part NumberEIS-85106JC1626S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106JC1626S50
Related Links85106JC, 85106JC1626S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106JC1626S50 Details Description
Related parts for 85106JC1626S50
CONN HEADER 20POS VERT .100 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 48A TO-247 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
NON PLUG-INTOP ROTARY SPDT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf