Souriau Connection Technology 85106R2016S50
85106R2016S50 picture photo
Mfg. Part Number
85106R2016S50
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85106R2016S50.pdf
Availability of 85106R2016S50
QUANTITY
85106R2016S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106R2016S50
Internal Part NumberEIS-85106R2016S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106R2016S50
Related Links85106R, 85106R2016S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106R2016S50 Details Description
Related parts for 85106R2016S50
RES SMD 0.34 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 375MW SOD123F datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 16 PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 9.2A 8-SOIC datasheet.pdf
1X2 WHITE 6FT LONG datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 2.4KVDC SCREW datasheet.pdf