Souriau Connection Technology 85106RC1098P50
85106RC1098P50 picture photo
Mfg. Part Number
85106RC1098P50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106RC1098P50.pdf
Availability of 85106RC1098P50
QUANTITY
85106RC1098P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106RC1098P50
Internal Part NumberEIS-85106RC1098P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106RC1098P50
Related Links85106RC, 85106RC1098P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106RC1098P50 Details Description
Related parts for 85106RC1098P50
CABLE ASSY R/A 1.35MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.226 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC MPU SITARA 1.5GHZ 1031FCBGA datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
F3SJ-A0660P25 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf