Souriau Connection Technology 85107A1210S5016
85107A1210S5016 picture photo
Mfg. Part Number
85107A1210S5016
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A1210S5016.pdf
Availability of 85107A1210S5016
QUANTITY
85107A1210S5016 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A1210S5016
Internal Part NumberEIS-85107A1210S5016
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A1210S5016
Related Links85107A1, 85107A1210S5016 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A1210S5016 Details Description
Related parts for 85107A1210S5016
SWITCH DIP TAPE SEALED 9POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 110PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 8A MED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 31MM datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS TIN datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IONIZER OVRHD 120VAC 3 FAN W/LTS datasheet.pdf