Souriau Connection Technology 85107A123SY50
85107A123SY50 picture photo
Mfg. Part Number
85107A123SY50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A123SY50.pdf
Availability of 85107A123SY50
QUANTITY
85107A123SY50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A123SY50
Internal Part NumberEIS-85107A123SY50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A123SY50
Related Links85107A, 85107A123SY50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A123SY50 Details Description
Related parts for 85107A123SY50
IC REG LDO 4V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V datasheet.pdf