Souriau Connection Technology 85107A2039S50
85107A2039S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107A2039S50
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A2039S50.pdf
Availability of 85107A2039S50
QUANTITY
85107A2039S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A2039S50
Internal Part NumberEIS-85107A2039S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A2039S50
Related Links85107A, 85107A2039S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A2039S50 Details Description
Related parts for 85107A2039S50
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 3.4A datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRLR 28SSOP datasheet.pdf
PROTECTOR TRIPLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CONN COVER FOR 20POS PLUG datasheet.pdf