Souriau Connection Technology 85107A2461S50A7
85107A2461S50A7 picture photo
Mfg. Part Number
85107A2461S50A7
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107A2461S50A7.pdf
Availability of 85107A2461S50A7
QUANTITY
85107A2461S50A7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107A2461S50A7
Internal Part NumberEIS-85107A2461S50A7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut; Through Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107A2461S50A7
Related Links85107A2, 85107A2461S50A7 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107A2461S50A7 Details Description
Related parts for 85107A2461S50A7
IC OPAMP GP 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V 0402 datasheet.pdf
TOOL HAND 20-26AWG CRIMP datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-UNIV-RV12 CBL ASSY datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
6P 4C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf