Souriau Connection Technology 85107E106P50
85107E106P50 picture photo
Mfg. Part Number
85107E106P50
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
85107E106P50.pdf
Availability of 85107E106P50
QUANTITY
85107E106P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107E106P50
Internal Part NumberEIS-85107E106P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107E106P50
Related Links85107E, 85107E106P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107E106P50 Details Description
Related parts for 85107E106P50
FILTER 15A SLIDE-IN MOUNT 1000PF datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.8A 12.5 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC 8SOIC datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 50V 300W 375-04 datasheet.pdf
METALIZED POLYESTER 2X1" datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IGBT 400V 150A 8ECH datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf