Souriau Connection Technology 85107P106S50
85107P106S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107P106S50
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107P106S50.pdf
Availability of 85107P106S50
QUANTITY
85107P106S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107P106S50
Internal Part NumberEIS-85107P106S50
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107P106S50
Related Links85107P, 85107P106S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107P106S50 Details Description
Related parts for 85107P106S50
CONN HEADER 30PS.100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
14 MODII HDR DRRA SHRD .100CL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf