Souriau Connection Technology 85107P2039S50
85107P2039S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107P2039S50
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107P2039S50.pdf
Availability of 85107P2039S50
QUANTITY
85107P2039S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107P2039S50
Internal Part NumberEIS-85107P2039S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107P2039S50
Related Links85107P, 85107P2039S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107P2039S50 Details Description
Related parts for 85107P2039S50
JUMPER-H1503TR/A3048A/X 5" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 5A 600V datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
VARISTOR 387V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PHOTOVOLTAIC 4SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf