Souriau Connection Technology 85107RC1210S50
85107RC1210S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107RC1210S50
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107RC1210S50.pdf
Availability of 85107RC1210S50
QUANTITY
85107RC1210S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107RC1210S50
Internal Part NumberEIS-85107RC1210S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107RC1210S50
Related Links85107RC, 85107RC1210S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107RC1210S50 Details Description
Related parts for 85107RC1210S50
BOARD EVAL INFINEON CAN/ETHRNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
LED ARRAY 30DIE 9W 855NM HI EFF datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 2W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 172MA 6.7 OHM datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf