Souriau Connection Technology 85107RT2461S50
85107RT2461S50 picture photo
Mfg. Part Number
85107RT2461S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
85107RT2461S50.pdf
Availability of 85107RT2461S50
QUANTITY
85107RT2461S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107RT2461S50
Internal Part NumberEIS-85107RT2461S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesRemovable Backshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107RT2461S50
Related Links85107RT, 85107RT2461S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107RT2461S50 Details Description
Related parts for 85107RT2461S50
FIXED IND 39UH 350MA 1.12 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14.5A TO252-3L datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 18MM datasheet.pdf