Souriau Connection Technology 85108RC168S50
85108RC168S50 picture photo
Mfg. Part Number
85108RC168S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SCKT
Datasheet Download
85108RC168S50.pdf
Availability of 85108RC168S50
QUANTITY
85108RC168S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85108RC168S50
Internal Part NumberEIS-85108RC168S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85108RC168S50
Related Links85108R, 85108RC168S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85108RC168S50 Details Description
Related parts for 85108RC168S50
SHELF ASSEMBLY 20" X 22" GRAY datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 119BGA datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SETUP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 600MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf