Integrated Device Technology (IDT) 8512061AGILF
8512061AGILF picture photo
Mfg. Part Number
8512061AGILF
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TXRX BIDIR 0.7V 1CH 8-TSSOP
Datasheet Download
8512061AGILF.pdf
Availability of 8512061AGILF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8512061AGILF Order Process
Ship out your order
Specifications of 8512061AGILF
Internal Part NumberEIS-8512061AGILF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAssembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
Protocol-
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8512061AGILF
Related Links851206, 8512061AGILF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
8512061AGILF Details Description
Related parts for 8512061AGILF
MOSFET N-CH 20V 6.8A 8-SOIC datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 100NS 24DIP datasheet.pdf
TXRX OPTICAL SFP STD LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(TWIN) PIN RE datasheet.pdf
TV 3C 3#20 PIN PLUG datasheet.pdf
22000UF 100V 76X105MM 85C 20000H datasheet.pdf