Souriau Connection Technology 85176U168S50
85176U168S50 picture photo
Mfg. Part Number
85176U168S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
85176U168S50.pdf
Availability of 85176U168S50
QUANTITY
85176U168S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85176U168S50
Internal Part NumberEIS-85176U168S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesFinger Lock
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85176U168S50
Related Links85176U, 85176U168S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85176U168S50 Details Description
Related parts for 85176U168S50
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG RCPT GN/YLW datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 NF 20% 400VDC datasheet.pdf
PLASTIC COLLARS 100PCS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf