| Internal Part Number | EIS-85211AMI-03LF | |
| PCN Design/Specification | Assembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013 | |
| Standard Package | 97 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:2 | |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes | |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL | |
| Output | LVHSTL | |
| Frequency - Max | 700MHz | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 85211AMI-03LF | |
| Related Links | 85211A, 85211AMI-03LF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |