FFF 86093488613755E1LF
86093488613755E1LF picture photo
Mfg. Part Number
86093488613755E1LF
Brief Description
CONN DIN RECEPT 48POS R/A PCB
Datasheet Download
86093488613755E1LF.pdf
Availability of 86093488613755E1LF
QUANTITY
86093488613755E1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 86093488613755E1LF
Internal Part NumberEIS-86093488613755E1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
Series8609
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Style1/2 R
Level, Class2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolyester Thermoplastic
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)86093488613755E1LF
Related Links860934886, 86093488613755E1LF Datasheet, FFF Distributor
86093488613755E1LF Details Description
Related parts for 86093488613755E1LF
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 5POS CBL MNT datasheet.pdf
IC DECODE/DEMUX 3-8LINE 16-DIP datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 16A CHIPFET datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 280MA 882 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 9.1MM LENS 1' WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf