FFF 8609452A113755000E1
8609452A113755000E1 picture photo
Mfg. Part Number
8609452A113755000E1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
DIN RA HEADER F
Datasheet Download
8609452A113755000E1.pdf
Availability of 8609452A113755000E1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
8609452A113755000E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8609452A113755000E1
Internal Part NumberEIS-8609452A113755000E1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL8609 Series Leaded 26/Apr/2008
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
Series8609
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions80 (78 + 2 Power)
Number of Positions Loaded78
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
StyleM
Level, Class2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolyester Thermoplastic
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8609452A113755000E1
Related Links8609452A1, 8609452A113755000E1 Datasheet, FFF Distributor
8609452A113755000E1 Details Description
Related parts for 8609452A113755000E1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACTIONAL-N 40-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" YEL JACKS datasheet.pdf