Bourns Inc. 86A2A-B24-A15/R51L
86A2A-B24-A15/R51L picture photo
Mfg. Part Number
86A2A-B24-A15/R51L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
86A2A-B24-A15/R51L.pdf
Availability of 86A2A-B24-A15/R51L
QUANTITY
86A2A-B24-A15/R51L Order Process
Ship out your order
Specifications of 86A2A-B24-A15/R51L
Internal Part NumberEIS-86A2A-B24-A15/R51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package17
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series86
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchRotary, DPST
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Hook
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)86A2A-B24-A15/R51L
Related Links86A2A-B24, 86A2A-B24-A15/R51L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
86A2A-B24-A15/R51L Details Description
Related parts for 86A2A-B24-A15/R51L
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE DDR2 256MB 240-DIMM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SNAP SPDT datasheet.pdf
RES 634 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
KIT CQM II AMP 3K-5K TERM N.A. datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf