Integrated Device Technology (IDT) 8714008DKILF
8714008DKILF picture photo
Mfg. Part Number
8714008DKILF
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC FEMTOCLOCK HCSL/MLVDS 56VFQFN
Datasheet Download
8714008DKILF.pdf
Availability of 8714008DKILF
QUANTITY
8714008DKILF Order Process
Ship out your order
Specifications of 8714008DKILF
Internal Part NumberEIS-8714008DKILF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
SeriesFemtoClock®
PackagingTray
PLLYes
Main PurposeEthernet, PCI Express (PCIe)
InputHCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, M-LVDS
OutputHCSL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:9
Differential - Input:OutputYes/Yes
Frequency - Max165MHz
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8714008DKILF
Related Links871400, 8714008DKILF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
8714008DKILF Details Description
Related parts for 8714008DKILF
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf