FFF 87175-044LF
87175-044LF picture photo
Mfg. Part Number
87175-044LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
87175-044LF.pdf
Availability of 87175-044LF
QUANTITY
87175-044LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 87175-044LF
Internal Part NumberEIS-87175-044LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationRaw Plastic PCT to PA4T 10/May/2013
PCN Assembly/OriginMinitek 2.00mm 29/Oct/2011
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)87175-044LF
Related Links87175, 87175-044LF Datasheet, FFF Distributor
87175-044LF Details Description
Related parts for 87175-044LF
IC DGTL POT 10K 2CH 14DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 50MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD MINI 8POS FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE MOUNT JUMPER LOOSE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf