FFF 87606-332LF
87606-332LF picture photo
Mfg. Part Number
87606-332LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 64POS .100" DBL PCB
Datasheet Download
87606-332LF.pdf
Availability of 87606-332LF
QUANTITY
87606-332LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 87606-332LF
Internal Part NumberEIS-87606-332LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package7
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.335" (8.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Features-
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)87606-332LF
Related Links87606, 87606-332LF Datasheet, FFF Distributor
87606-332LF Details Description
Related parts for 87606-332LF
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CBS STUDDED TEARDROP NAT 5/8" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight TSOT-23-5 datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 9.3A 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.75A 69 MOHM datasheet.pdf