Amphenol Industrial 88-194220-4S
88-194220-4S picture photo
Mfg. Part Number
88-194220-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
88-194220-4S.pdf
Availability of 88-194220-4S
QUANTITY
88-194220-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of 88-194220-4S
Internal Part NumberEIS-88-194220-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-22992, QWLD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)88-194220-4S
Related Links88-194, 88-194220-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
88-194220-4S Details Description
Related parts for 88-194220-4S
IC OPAMP VFB 220MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B FLASH 8UDFN datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 640UF 250V SCREW datasheet.pdf