Wurth Electronics Inc 890324025006CS
890324025006CS picture photo
Mfg. Part Number
890324025006CS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
890324025006CS.pdf
Availability of 890324025006CS
QUANTITY
890324025006CS Order Process
Ship out your order
Specifications of 890324025006CS
Internal Part NumberEIS-890324025006CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWCAP-FTXX Film Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWCAP-FTX2
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)890324025006CS
Related Links8903240, 890324025006CS Datasheet, Wurth Electronics Inc Distributor
890324025006CS Details Description
Related parts for 890324025006CS
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 4.5000MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 6A datasheet.pdf
MF010 HIGH TEMP OXYGEN SENSOR datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf