Wurth Electronics Inc 890324025020CS
890324025020CS picture photo
Mfg. Part Number
890324025020CS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
890324025020CS.pdf
Availability of 890324025020CS
QUANTITY
890324025020CS Order Process
Ship out your order
Specifications of 890324025020CS
Internal Part NumberEIS-890324025020CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWCAP-FTXX Film Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWCAP-FTX2
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)890324025020CS
Related Links8903240, 890324025020CS Datasheet, Wurth Electronics Inc Distributor
890324025020CS Details Description
Related parts for 890324025020CS
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 32VAC 125VDC SMD datasheet.pdf
POT 250 OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
BLT 5.08/16/180LR SN OR datasheet.pdf
CAP CER 220PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER SILVER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf