Wurth Electronics Inc 890334024003CS
890334024003CS picture photo
Mfg. Part Number
890334024003CS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
890334024003CS.pdf
Availability of 890334024003CS
QUANTITY
890334024003CS Order Process
Ship out your order
Specifications of 890334024003CS
Internal Part NumberEIS-890334024003CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWCAP-FTXX Film Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWCAP-FTXX
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.591" L x 0.335" W (15.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)890334024003CS
Related Links8903340, 890334024003CS Datasheet, Wurth Electronics Inc Distributor
890334024003CS Details Description
Related parts for 890334024003CS
IDC CABLE- ASN50A/ AE50M / ASN50 datasheet.pdf
IC DVGA SPI HI LIN 40-TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W MONO 9USMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf