FFF 89361-110LF
89361-110LF picture photo
Mfg. Part Number
89361-110LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN IDC SOCKET 10POS 2MM GOLD
Datasheet Download
89361-110LF.pdf
Availability of 89361-110LF
QUANTITY
89361-110LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 89361-110LF
Internal Part NumberEIS-89361-110LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationPBT Material 05/Sept/2012
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)89361-110LF
Related Links89361, 89361-110LF Datasheet, FFF Distributor
89361-110LF Details Description
Related parts for 89361-110LF
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG ESD SPST 16-QSOP datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC2W-NO 5M datasheet.pdf
TIP RT1SC MIC CHISL CARTRDG-WMRP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf